Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Emar MR Manyetik Rezonans Görüntüleme nedir ?
#1
Manyetik Rezonans Görüntüleme  MR  halk arasında emar olarak bilinen görüntüleme yöntemi güçlü bir manyetik alan ve radyo dalgaları kullanarak vücudun detaylı  görüntülerini oluşturan  gelişmiş bir tıbbi görüntüleme tekniğidir.
MR görüntülemede röntgen ve tomografinin aksine radyasyon bulunmaz.
İnsan vücudu  milyonlarca atomdan oluşur. Bu atomların manyetik konumunu değiştirmek için radyo dalgaları kullanlır. Atomların konumlarının değişmesi sırasında  enerji açığa çıkar. Bu açığa çıkan enerji  güçlü bir antenle toplanır ve bir bilgisayara gönderilebilir. Bilgisayar milyonlarca hesaplama yapar ve sonuçta teşhis için siyah beyaz ve grinin tonlarından oluşan  bir görüntü elde edilir.
MR beyin , omurga ( servikal , torakal , lomber bölgeler ) , kas ve iskelet sistemi ( omuz , diz, el, ayak, kol , uyluk , kalça gibi .. ) alt ve üst abdomen, pelvis gibi bölgelerde yüksek görüntü kalitesiyle birçok hastalığın tanısında kullanılmaktadır.
Hastalıkların tanısının konulmasında yada konulan tanıların izlenmesinde çok kaliteli ve detaylı görüntüleri sayesinde MR görüntüleme çok daha uzun yıllar kullanılacaktır.
Emar çekimi sırasında  sizden bir masanın üzerine uzanmanız istenecektir. İncelenecek alana koil adı verilen bir cihaz yerleştirilecektir. Emar çekimi sırasında çeşitli sesler duyabilirsiniz bu emar cihazının çıkarttığı seslerdir endişe etmenize gerek yok. İnceleme boyunca rahat bir şekilde hareketsiz olarak sırt üstü yatmanız yeterli olacaktır.
Bir MR incelemesi genellikle 15-45  dakika sürer.
Ara
Cevapla


Bu Konudaki Yorumlar
Emar MR Manyetik Rezonans Görüntüleme nedir ? - Yazar: Radix - 02-01-2018, Saat: 00:56

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi